Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Milczący przedmiot pożądania

25 kwietnia 1995 | Gazeta | EO RW

O tych, którzy zostają w domu

Milczący przedmiot pożądania

W każdym demokratycznym społeczeństwie są ludzie, którzy nie interesują się polityką i nie uczestniczą w aktach wyborczych. Owa część społeczeństwa -- przedmiot pożądania wszystkich partii politycznych -- określana jest mianem "milczącej większości", choć nie zawsze jest to większość. Sformułowanie to do tego stopnia weszło do naszego języka, że używamy go nie zawsze zastanawiając się, kim są ludzie tworzący ową większość, na którą się powołujemy. Tymczasem jej skład nie jest stały.

Milcząca, nieaktywna część społeczeństwa intryguje polityków, socjologów, ludzi zajmujących się organizowaniem kampanii wyborczych, dziennikarzy. Przed każdymi wyborami mówi się o tym, co zrobić, aby pozyskać milczącą część społeczeństwa, a po każdych wyborach analizuje się ową część elektoratu, aby wyciągnąć wnioski na przyszłość. O zdobyciu elektoratu, który nie uczestniczy w wyborach, marzy każda działająca partia polityczna, zaś każda nowo powstająca partia polityczna deklaruje, że do tego właśnie elektoratu -- do owej milczącej części społeczeństwa -- adresuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 464

Spis treści
Zamów abonament