Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmierzch mitu Janosika

25 kwietnia 1995 | Ekonomia | KD

Kto naprawdę płaci podatki -- biedni

Zmierzch mitu Janosika

W zasadzie wszystkie siły polityczne uznają za oczywiste, że państwo zajmuje się redystrybucją dochodu narodowego. Rozbudowują więc programy socjalne, sądząc, że ulżą w ten sposób doli ubogich. Mylą się głęboko. Na finansowanie tych programów muszą przecież zdobyć pieniądze. Tak się składa, że na ogół łupią w tym celu ludzi biednych, niestety.

Oto wyniki nieskomplikowanych obliczeń sporządzonych na podstawie komunikatu Ministerstwa Finansów, dotyczącego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 1993 oraz informacji zawartych w Roczniku Statystycznym GUS.

Jak widać, to ludzie o niskich dochodach przede wszystkim dostarczają środków na cele publiczne. Przyczyna jest banalnie prosta -- jest ich po prostu wielekroć więcej niż tych o dochodach najwyższych.

Obliczymy teraz w jakiej wysokości poszczególne grupy podatników uczestniczą w dostarczaniu fiskusowi dochodów z podatków pośrednich -- w 1993 r. były to: podatek obrotowy od 4 lipca zastąpiony VAT, cło i akcyza. Zakładamy, zdając sobie sprawę z tego, że otrzymamy wynik przybliżony, że podatki pośrednie płacone są proporcjonalnie do dochodu pozostającego po opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Łącznie podatki dochodowy i pośrednie zapłacone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 464

Spis treści
Zamów abonament