Sprzedać, darować, zamienić?
Dziś właśnie o tych ograniczeniach, wynikających zarówno wprost z kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), jak i z uregulowań, które mogą znaleźć się w umowie spółki. Oprócz przedstawionych niżej możliwe są także inne. Wszystko zależy od inwencji i potrzeb wspólników i spółki. Należy jednak pamiętać, że ograniczenia powinny odnosić się do wszystkich wspólników jednakowo, chyba że niektórzy z nich wyrazili zgodę, aby odnosiły się tylko do nich. Trzeba też pamiętać o zakazie pełnego ograniczania możliwości rozporządzania udziałami w spółce z o.o. Byłoby to sprzeczne z jej naturą.
DECYDUJĄ WSPÓLNICYJednym z ograniczeń w zbywalności udziałów jest to, by udziały powstałe w wyniku podziału nie miały wartości nominalnej niższej niż 50 zł (art. 181 § 1 k.s.h.). Warunek ten dotyczy tylko udziałów o nierównej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta