Ryzyko demagogii
Według badań CBOS, gdyby referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację traktatu ustanawiającego konstytucję dla Europy odbyło się w lipcu 2004 roku, 56 proc. obywateli Rzeczypospolitej przychyliłoby się do takiej decyzji, 22 proc. byłoby jej przeciwnych, a kolejne 22 proc. nie miałoby zdania w tej sprawie. Już w grudniu za przyjęciem tego aktu opowiadało się 73 proc. naszych rodaków, a jedynie 11 proc. było mu przeciwnych.
Mimo to bardzo wątpię, aby pogląd Polaków na temat traktatu opierał się na rzetelnej, a choćby i pobieżnej jego znajomości. Można założyć, że naszymi rodakami kieruje bardziej ogólnie zarysowany pozytywny bądź negatywny stosunek do Unii Europejskiej. Dotyczy to w jakimś stopniu również polskich polityków.
Wzrost poparcia obywateli dla traktatu nie może być ignorowany przez liderów politycznych, bo oznaczałoby to spadek poziomu akceptacji dla reprezentowanych przez nich partii. Tym, być może, tłumaczyć należy rysujący się ostatnio zwrot w postawie Platformy Obywatelskiej wobec traktatu. Poważne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta