Dotacje na PRL
Jedna z kilkunastu gmin uczestniczących w województwie opolskim w kompleksowym projekcie regulacji stosunków wodnych otrzyma na ten cel dotację z UE dwukrotnie wyższą od swojego budżetu. To jeden z coraz częstszych przykładów, gdy perspektywa uzyskania środków z funduszy unijnych skłania samorządy do współpracy. Zdaniem Krzysztofa Olka, dyrektora Instytutu Biznesu, zdolność gmin do współdziałania z sobą to jeden z warunków efektywnego wykorzystania dotacji UE - zwłaszcza gdy idzie o większe przedsięwzięcia, zmierzające np. do modernizacji infrastruktury. W pierwszym roku po akcesji do Unii nie wszystkim samorządowcom przemawia to jeszcze do przekonania.
- Zdarza się, że przychodzi do mnie wójt i mówi o sąsiadach: "panie, z nimi nie idzie się dogadać" - przyznaje Krzysztof Olek.
Często powodem braku porozumienia są różnice polityczne. Konflikty między opcjami w samych władzach gminy zwykle zmniejszają szanse na wykorzystanie środków unijnych. Komplikują zwłaszcza tworzenie dokumentów wewnętrznych, koniecznych przy opracowywaniu wniosków o dotacje. Warunkiem przyjęcia projektu jest np. według reguł "Zintegrowanego programu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta