Dotacja to nie wszystko
Realizacja projektu przez samorządy na każdym etapie wymaga żelaznej dyscypliny i oceny z zewnątrz. Inwestycja zmieniona po otrzymaniu dotacji może oznaczać nawet konieczność zwrotu unijnych pieniędzy. Przygotowanie projektu i jego wdrażanie po uzyskaniu finansowania to jeden, nierozerwalny proces, który samorząd musi konsultować ze specjalistami.
W budżecie Unii Europejskiej najwięcej środków przeznaczono dla samorządu terytorialnego. Środki te mają jedno ogólne zadanie: doprowadzić, by regiony były między sobą konkurencyjne pod względem infrastruktury komunikacyjnej, przygotowania miejsc pod inwestycje, doboru kadry urzędników, którzy umieją i chcą rozmawiać z przedsiębiorcami i są przygotowani do realizacji wspólnych działań przedsiębiorców i strony publicznej w układzie tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego.
- Miejmy nadzieję, że ten układ wystartuje już w tym roku. Projekt ustawy przepadł w Sejmie. A jej przyjęcie zmieni formę finansowania inwestycji regionalnych z funduszy unijnych. Przedsiębiorcy bowiem i samorządy będą mogły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta