Poznać prawdę
Kiedy przed kilku laty przeczytałem "Teczkę" Timothy'ego Gartona Asha (podtytuł "Historia osobista"), pomyślałem, że warto pójść w Polsce podobnym tropem. Garton Ash otrzymał w niemieckim Instytucie Gaucka kopie raportów tajnych agentów Stasi, którzy w latach osiemdziesiątych w NRD składali na niego donosy.
Był wtedy studentem doktorantem Uniwersytetu Humboldta. Zbierał materiały do pracy doktorskiej i do książki. W latach dziewięćdziesiątych, po upadku muru, odwiedził kolejno agentów. Nie było żadnych wątpliwości: każdemu pokazywał kopie donosów. Chciał poznać motywy, pobudki, usłyszeć, jak będą się tłumaczyć. Wszyscy, o ile pamiętam, mówili mniej więcej to samo: albo wypierali się współpracy ze Stasi, albo twierdzili, że zostali zmuszeni. Nikomu nie wyrządzili krzywdy. Nikt nie przepraszał. Nikt nie poczuwał się do winy.
Oczywiście nie o słowo "przepraszam" chodziło autorowi "Teczki". U podstaw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta