Skarga na unijną decyzję
1 maja 2004 r. integralną częścią naszego systemu prawa stały się akty pochodzące od instytucji europejskich. Są to: - obowiązujące wprost rozporządzenia, - wymagające wdrożenia dyrektywy, niemające co do zasady charakteru wiążącego zalecenia, - opinie oraz decyzje. Dziś piszemy o skardze o stwierdzenie nieważności wspólnotowego aktu prawnego. Reguluje ją art. 230 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE).
ZASADA PIERWSZA - TYLKO UNIJNENależy pamiętać, że skarga o stwierdzenie nieważności wspólnotowego aktu prawnego służy ochronie prawnej tylko i wyłącznie przed aktami unijnymi. Jeżeli więc autorem jest polski organ władzy publicznej, to niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z ustawą, uchwałą rady gminy lub decyzją administracyjną albo podatkową, taką normę można kwestionować tylko na podstawie prawa krajowego i we właściwym, przewidzianym w prawie krajowym trybie.
Nawet jeśli wyczerpią się wszelkie krajowe możliwości kwestionowania takiej normy, nie można skarżyć się na nią do Brukseli czy do Luksemburga.
Dotyczy to również aktów krajowych wydanych na podstawie przepisów unijnych lub w celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta