Jak kwestionować podwyżkę
Użytkownik wieczysty, który otrzymał od starosty, gdy chodzi o nieruchomość skarbu państwa lub zarządu gminy, powiatu, województwa w odniesieniu odpowiednio do nieruchomości stanowiącej własność gminy, powiatu, województwa wypowiedzenie wysokości opłaty rocznej, ma możliwość kwestionowania go. Procedura odwoławcza jest dwustopniowa: przed samorządowym kolegium odwoławczym właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości i przed sądem, jeżeli użytkownik wniesie sprzeciw od orzeczenia kolegium. Kolegia te są organami wyższego stopnia (odwoławczymi) w indywidualnych sprawach załatwianych przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym gminy.
Na złożenie odwołania do kolegium użytkownik wieczysty ma 30 dni, licząc od dnia doręczenia mu wypowiedzenia. Uwaga: jeżeli nie zaprotestuje i nie wystąpi do kolegium, oznacza to, że godzi się na podwyżkę. Odwołanie ma formę wniosku o ustalenie, iż aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości. Wniosek składa się w dwu egzemplarzach przeciwko organowi reprezentującemu właściciela (staroście, gdy chodzi o nieruchomość skarbu państwa, wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi, gdy chodzi o nieruchomości należące do gminy, zarządowi powiatu, województwa w odniesieniu odpowiednio do nieruchomości stanowiącej własność powiatu lub województwa). Warto jednak sporządzić jeszcze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta