Gdy ofertę składa pełnomocnik
W wielu przetargach przedsiębiorcy ustanawiają pełnomocników, którzy są uprawnieni np. do składania ofert w ich imieniu. Od dokumentów potwierdzających pełnomocnictwo trzeba zapłacić opłatę skarbową. Wciąż niemało wątpliwości budzi sytuacja, gdy na pełnomocnictwie brakuje znaczków skarbowych lub innego potwierdzenia uregulowania opłaty. Niektórzy zamawiający wykluczają wykonawców, którzy złożyli takie oferty, uznając, że zalegają oni z opłatami wobec państwa.
NAJPIERW TRZEBA BYŁO WYKLUCZAĆ...Art. 24 ust. 1 pkt 3 prawa zamówień publicznych mówi, że z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyklucza się wykonawców "którzy zalegają z uiszczeniem podatków, opłat lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne". Opłata skarbowa jest bez wątpienia opłatą i jeśli nie zostanie uiszczona, oznacza to powstanie zaległości. Właśnie na to wskazują zamawiający, którzy podejmują decyzje o wykluczeniu.
Początkowo podobną opinię wyrażali też arbitrzy. W co najmniej dwóch orzeczeniach uznali, że zamawiający nie tylko może, ale wręcz musi wykluczać wykonawców, których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta