W spółkach osobowych
Szczególną ostrożność trzeba zachować przy zawieraniu umów o pracę. Stosunek pracy ma bowiem jedną szczególnie charakterystyczną cechę - jest nią organizacyjne podporządkowanie pracownika.
Problem dotyczy zarówno jednoosobowych spółek kapitałowych, jak i spółek osobowych (nie tylko cywilnej, ale i opisanych w kodeksie spółek handlowych). O spółkach kapitałowych (przede wszystkim spółce z ograniczoną odpowiedzialnością) piszemy obok. Nieco inaczej wygląda sytuacja spółek osobowych.
Zgodnie z kodeksem spółek handlowych spółki osobowe prawa handlowego (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) mogą we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Spółka osobowa prawa handlowego jest więc podmiotem prawa niezależnym od wspólników, którzy ją utworzyli. Niekiedy bywa określana mianem ułomnej osoby prawnej, co dość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta