Sądowa strategia
Państwo członkowskie (dalej: państwo) jest stroną postępowania przed ETS, gdy np. Komisja Europejska skieruje przeciwko niemu skargę (wtedy występuje jako pozwany) lub ono samo zaskarża akt prawny (jest wówczas powodem).
Państwo nie jest natomiast stroną w postępowaniu o wydanie orzeczenia wstępnego (które zawsze inicjuje sąd krajowy), choć może w nim uczestniczyć, wyrażając swoje stanowisko. Jest to niezwykle istotne prawo.
Poznać poglądy innychGdy sprawa dotrze do Luksemburga, wniosek sądu krajowego o wydanie orzeczenia wstępnego oraz jego pytania są tłumaczone na wszystkie oficjalne języki Wspólnot, a potem notyfikowane państwom. Następnie w ciągu dwóch miesięcy każde państwo może przedstawić swoje stanowisko - jest to prawo, a nie obowiązek - ale wyłącznie w kwestiach będących przedmiotem pytań sądu krajowego, nie zaś wobec poglądu państwa czy państw biorących udział w tym postępowaniu. Zresztą na tym wczesnym etapie nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta