KIEDY NOWE, KIEDY SPROSTOWANE
Informacje w świadectwie pracy muszą być prawdziwe, pełne i rzetelnie podane. Jest to bowiem podstawowy dokument potwierdzający fakt i przebieg zatrudnienia. Jeśli więc pracownik zauważy w nim pomyłki lub braki, to może domagać się ich zmiany.
Właśnie ustalenie, kiedy trzeba wydać pracownikowi nowe, a kiedy sprostowane świadectwo pracy, przysparza pracodawcom najwięcej problemów. Choć przepisy to określają, to ich stosowanie bywa różne. Stąd często nowy dokument to efekt wygranego przez pracownika procesu sądowego.
SPROSTOWANEZgodnie z art. 97 § 2k.p. pracownik może domagać się od pracodawcy zmiany wydanego mu świadectwa pracy. Robi to, jeśli nie zgadza się z zawartymi w nim informacjami - są one nieprawdziwe lub niepełne. Ma na to 7 dni od otrzymania dokumentu. Jeśli pracodawca uwzględni wniosek, to wystawia nowe świadectwo pracy.
Jeśli natomiast pracodawca negatywnie rozpatrzy wniosek o zmianę dokumentu, to w ciągu 7 dni pisemnie zawiadamia o tym pracownika. Wówczas przysługuje mu prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy, a pouczenie o tym musi być zawarte w tym dokumencie. Musi jednak zmieścić się w 7-dniowym terminie od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy.
Jeżeli pracownik nie zrobi tego w tym czasie bez swojej winy, bo np. chorował, to sąd pracy może - na jego wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta