Szkielety na ornym polu
Okazuje się, że archeolodzy odkopują szkielety nie tylko w Egipcie. Dwikozy koło Sandomierza kojarzyły się dotychczas powszechnie z przetwórstwem owoców i warzyw. Ale za sprawą badań na terenie tej gminy, zwłaszcza we wsi Kichary Nowe, prowadzonych przez dr Hannę Kowalewską-Marszałek, będą się kojarzyć z archeologią. Na rozległym cyplu lessowym na krawędzi doliny rzeki Opatówki (lewy dopływ Wisły) zespół pod jej kierunkiem odkopuje cmentarzysko tak zwanej kultury mierzanowickiej (nazwa pochodzi od wsi Mierzanowice), czyli z początków epoki brązu. Badania cmentarzysk z tego okresu prowadzone były przed wojną; po wojnie materiały z Wojciechowica, też na Wyżynie Sandomierskiej, zostały zniszczone podczas pożaru w muzealnym magazynie.
Lodowiec stworzył szansęLess, który powstał w epoce lodowcowej, jest specyficznym tworem geologicznym. Jedną z jego cech jest to, że sprzyja przetrwaniu kości. Nie tylko ludzkich. Niedawno natrafiono w tamtej okolicy - w Dwikozach - na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta