Grupowe rozstania
Z reguły firmy popadające w finansowe kłopoty zaczynają oszczędności od redukcji personelu. Muszą wówczas stosować ustawę z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.). Jeśli chodzi o redukcję załogi na większą skalę, mamy do czynienia ze zwolnieniami grupowymi. Aby je przeprowadzić, trzeba zastosować skomplikowaną procedurę. Przedstawiamy jej najważniejsze etapy.
1) ZAWIADOM ZWIĄZKI O ZWOLNIENIACH GRUPOWYCHPracodawca szykujący się do zwolnień grupowych musi o tym poinformować, koniecznie na piśmie, wszystkie działające u niego zakładowe organizacje związkowe, w tym także międzyzakładowe.
Zawiadomienie ma określać: a) przyczyny zamierzonych zwolnień, b) liczbę zatrudnionych w firmie i grupach zawodowych, do których oni należą, c) grupy zawodowe przewidziane do redukcji, d) okres, w ciągu którego nastąpi zwolnienie grupowe, e) kryteria doboru pracowników do zwolnienia, f) kolejność zwolnień, g) propozycje rozstrzygnięcia spraw pracowniczych, h) sposób ustalania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta