Niższa stawka, wyższe wpływy
Dzięki jego wprowadzeniu zyskują drobni przedsiębiorcy płacący niższe stawki oraz budżet państwa, do którego wpływają wyższe dochody.
Wprowadzenie w ubiegłym roku 19-procentowego podatku liniowego dla drobnych biznesmenów było elementem programu pobudzenia przedsiębiorczości Jerzego Hausnera. Chodziło o to, by prowadzący samodzielną działalność gospodarczą nie musieli płacić podatków według skali podatkowej (19, 30,40 proc.), ale stałą stawkę 19 proc. niezależnie od wartości uzyskiwanych dochodów. Już po wprowadzeniu liniowego podatku jego powodzenie przeszło oczekiwania. Na początku roku 2004 r. na jego wybór zdecydowało się prawie 193 tys. przedsiębiorców. Według szacunków "Rzeczpospolitej" w tym roku liczba podatników korzystających z tej możliwości wzrosła o około 50 tys. osób.
Tę wielkość wyliczyliśmy na podstawie wstępnych danych otrzymanych z izb skarbowych i największych urzędów skarbowych z różnych części...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta