Radość i obawy o przyszłość świata
Radość i obawy o przyszłość świata
Przez trzy ostatnie dni w większości krajów europejskich odbywały się uroczystości związane z rocznicą zakończenia II wojny światowej. W oficjalnych obchodach wzięli udział monarchowie, prezydenci, szefowie rządów, ministrowie. Zwykli obywatele uczestniczyli w marszach, oglądali defilady lub wypoczywali na festynach.
Niemcy: rozszerzanie "wyspy pokoju"
W Berlinie, gdzie zrodziła się i dobiegła końca II wojna światowa, w poniedziałek odbyły się główne niemieckie uroczystości 50. rocznicy 8 maja 1945 roku. W centralnej akademii w filharmonii wzięli udział przywódcy i czołowi politycy Niemiec oraz czterech mocarstw: Francji, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Przemawiali kolejno prezydent RFN Roman Herzog, premier Rosji Wiktor Czernomyrdin, premier Wielkiej Brytanii John Major, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Al Gore oraz ustępujący prezydent Francji Francois Mitterrand. Podkreślali oni, że pamięć owojnie i milionach ofiar jest szansą na zachowanie pokoju w Europie i na świecie.
Głównym akcentem wystąpień była przyszłość Europy. Dzień 8 maja 1945 roku, zdaniem wszystkich mówców, stanowił decydującą cezurę. Na Zachodzie nastąpiła zmiana politycznego myślenia. Jej symbolem był plan Marshalla i postępująca integracja europejska we wszystkich dziedzinach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta