Ufam polskiej demokracji
Ufam polskiej demokracji
Rozmowa z dr. Friedbertem Pflügerem, przewodniczącym Towarzystwa Niemiecko-Polskiego, deputowanym do Bundestagu z ramienia CDU
Panie pośle, od kiedy datuje się pańskie osobiste zaangażowanie w rozwój stosunków niemiecko-polskich?
W grudniu 1976 roku odwiedziłem Polskę po raz pierwszy, wówczas jako federalny przewodniczący Kręgu Chrześcijańsko-Demokratycznych Studentów RCDS. Miałem wówczas okazję poznać kardynała Stefana Wyszyńskiego i uczestniczyć w odprawianej przez niego mszy świętej. Było to przeżycie bardzo głębokie. Zacząłem interesować się Polską.
W 1983 roku stanowczo opowiedziałem się w młodzieżowej organizacji CDU -- Junge Union za przyjęciem formuły, iż granica na Odrze i Nysie przez stronę niemiecką nigdy więcej nie będzie kwestionowana. To wykraczało poza postanowienia układu o normalizacji, a także poza formułę Volkera Rühe, ówczesnego przewodniczącego Junge Union, o wiążącym charakterze układu dla zjednoczonych Niemiec.
I wreszcie, przez lata służby jako rzecznik prasowy prezydenta Richarda von Weizsäckera w latach 1984 -- 1989 miałem stałe kontakty z Polską. Od marca 1991 roku jestem przewodniczącym Deutsch-Polnische Gesellschaft (DPG) , Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Bonn.
Jaką rolę odgrywa Towarzystwo Niemiecko-Polskie w przezwyciężaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta