Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Święto przegranych bohaterów

09 maja 1995 | Świat | SP

Święto przegranych bohaterów

Sławomir Popowski

Ta rocznica ma zaćmić i przewyższyć wszystko, co było dotychczas: liczbą i rangą przywódców, którzy przyjadą na uroczystości do Moskwy, liczbą żołnierzy uczestniczących w "defiladzie zwycięstwa", a także wysokością pomnika Nike na moskiewskiej Pokłonnej Górze budowanego w pośpiechu przed jubileuszem. .. Ma być -- jednocześnie -- kompresem na zbolałe rosyjskie dusze, wentylem bezpieczeństwa i manifestacją wielkości -- choćby tej z przeszłości.

Duma zwycięzców

9 maja to data szczególna dla Rosjan. Gdyby szukać jakiegoś polskiego odniesienia, to można by ją porównać tylko do 1 sierpnia w Warszawie. Nieważne, kto i jakie uroczystości oficjalne będzie organizował, i tak wszyscy spotkają się koło Parku Gorkiego nad rzeką Moskwą albo na placu przed Teatrem Wielkim. Co roku scenariusz jest taki sam. Przychodzą weterani obwieszeni medalami i otoczeni wnukami. Są kwiaty, szklanki z wódką, wojenne "czastuszki" i tłumy Rosjan, którzy chcą po prostu popatrzeć na dawnych bohaterów. Świętują razem z nimi.

Przyznam, że kiedy przed laty po raz pierwszy znalazłem się 9 maja w Moskwie, trochę rozśmieszył mnie widok ulicznego dozorcy z olbrzymią liczbą medali i orderów przypiętych do marynarki, zamaszycie zamiatającego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 474

Spis treści
Zamów abonament