Utrata uprawnień kombatanckich
Przed pierwszym czytaniem
Utrata uprawnień kombatanckich
Krótka, lecz burzliwa jest historia uchwalonej przez Sejm Xkadencji ustawy o kombatantach oraz o niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu wojennego. Akt ten nosi datę 24 stycznia 1991 r. , zdążył już być trzykrotnie poprawiany, doczekał się też negatywnej oceny Trybunału Konstytucyjnego. Kierunku ostatniej nowelizacji nie zaakceptował prezydent, a Sejmowi nie udało się odrzucić jego weta. Propozycje kolejnych zmian, autorstwa posłów z klubu UW, rozpatrzy izba na najbliższym posiedzeniu plenarnym.
Projektowana obecnie nowelizacja to efekt werdyktu Trybunału Konstytucyjnego z 15 lutego 1994 r. TK ustalił wówczas, że nieprzyznanie uprawnień kombatantom, którzy po wojnie byli wprawdzie zatrudnieni w aparacie bezpieczeństwa publicznego, lecz poza strukturami Urzędu Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej i nie wykonywali zadań związanych ze zwalczaniem organizacji niepodległościowych i osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości RP, kłóci się z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa.
Decydujący wpływ na takie rozstrzygnięcie miała interpretacja pojęcia "aparat bezpieczeństwa publicznego". TK uznał, podobnie zresztą jak Sąd Najwyższy w uchwale z 7 maja 1992 r. , że na ów aparat składają się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta