Dobra klauzula ułatwi arbitraż
Sąd polubowny rozstrzyga sprawę z reguły szybciej, taniej (szczególnie przy większych wartościach przedmiotu sporu) i bez rozgłosu, a formalnie z takim samym wynikiem: wyrok sądu polubownego w swoich skutkach zostaje zrównany z wyrokiem sądu powszechnego. W określonych przypadkach, po nadaniu klauzuli wykonalności, może być podstawą egzekucji komorniczej.
Dla przedsiębiorców szczególne znaczenie mają jeszcze dwie okoliczności: w sporach z podmiotami zagranicznymi, w razie wygranej, z zasady łatwiej jest wyegzekwować za granicą wyrok sądu polubownego niż państwowego (konwencja nowojorska z 1958 r. ułatwia uznanie w przeszło 100 państwach na świecie). Nie można też zapominać o specyfice arbitrażu, który z natury rzeczy w większym stopniu sprzyja zażegnaniu sporu między stronami i tym samym zazwyczaj nie przekreśla ich dalszej współpracy.
Każdy spór o prawo majątkowePod rozstrzygnięcie sądu polubownego można poddać każdy spór o prawo majątkowe, który w razie braku zapisu byłby rozstrzygany przed sądem powszechnym. Artykuł 697 § 1 kodeksu postępowania cywilnego wyraźnie wyłącza taką możliwość jedynie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta