Komornik nie działa samowolnie
Egzekucja sądowa jest więc niezbędnym składnikiem państwa prawa. Jej zwalczanie stanowi podważanie istoty wymiaru sprawiedliwości.
Od wielu miesięcy komornicy są przedmiotem krytyki, zarzuca się im, że prowadzą egzekucję przeciwko szpitalom publicznej służby zdrowia, i sugeruje, że działają samowolnie, bez żadnego nadzoru.
Komornik sądowy nie działa z urzędu, lecz wszczyna egzekucję na wniosek wierzyciela. Podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy, czyli najczęściej wyrok sądowy, zaopatrzony w klauzulę wykonalności w brzmieniu: "W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, sąd stwierdza, że niniejszy tytuł uprawnia do egzekucji oraz poleca wszystkim urzędom oraz osobom, których to może dotyczyć, aby postanowienia tytułu niniejszego wykonały, a gdy o to prawnie będą wezwane, udzieliły pomocy."
Komornik jest związany treścią tytułu wykonawczego i wnioskami wierzyciela, który decyduje, do jakiego mienia dłużnika egzekucja ma być skierowana. Wierzyciel może spowodować zawieszenie postępowania lub umorzenie egzekucji, może zwolnić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta