Gen niedowidzenia
Plamka żółta jest najważniejszym obszarem siatkówki oka - odpowiada bowiem za widzenie centralne, czyli ostry obraz tego, co znajduje się w środku pola widzenia. Umożliwia rozróżnianie barw i dostrzeganie szczegółów. Objawy zwyrodnienia plamki żółtej są bardzo charakterystyczne. W samym centrum pola widzenia obraz jest nieco zamglony. Obrzeża wciąż są wyraźne. Innym objawem jest centralne zniekształcenie obrazu - linie pionowe wydawać się mogą zakrzywione.
W krajach rozwiniętych związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Większość chorych ma ponad 60 lat, a osłabienie widzenia utrudnia lub nawet uniemożliwia im normalne funkcjonowanie - czytanie, prowadzenie samochodu, oglądanie telewizji.
Rodzinna historiaAMD wiązano dotąd przede wszystkim z paleniem papierosów, niewłaściwą dietą, wysokim poziomem cholesterolu, uszkodzeniami na skutek narażenia na promieniowanie UV. Wiedziano również, że z powstawaniem AMD łączą się czynniki dziedziczne - zidentyfikowano nawet geny występujące częściej u osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta