Zapłaci tylko, jeśli zawinił
Prawo pracy wyróżnia dwa rodzaje odpowiedzialności materialnej pracowników: - za szkodę wyrządzoną w mieniu pracodawcy w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązków pracowniczych - tzw. odpowiedzialność ogólna obejmująca wszystkich zatrudnionych (art. 114 - 122 k.p.), - za mienie powierzone pracownikom z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się; po to jednak, żeby można było pociągnąć pracownika do odpowiedzialności, mienie musi być prawidłowo powierzone, a niekiedy musi być zawarta stosowna umowa (art. 124 - 127 k.p.).
Po to, by móc pociągnąć pracownika do odpowiedzialności materialnej muszą być spełnione następujące przesłanki: - niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych, - wina pracownika (umyślna lub nieumyślna), - powstanie szkody, - związek przyczynowy pomiędzy zaistniałą szkodą a zawinionym zachowaniem sprawcy. Przesłanki te muszą wystąpić łącznie; brak którejkolwiek z nich nie pozwala na obarczenie pracownika odpowiedzialnością materialną. Ciężar udowodnienia ich wszystkich spoczywa na pracodawcy. To on - domagając się odszkodowania - musi wykazać, że poniósł określony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta