Wyrok rażąco niesłuszny
W pełni podzielam opinie wyrażone przez prof. Krzysztofa Drzewickiego, dotyczące problemów z wykonaniem wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Z. przeciwko Polsce ("Rzeczpospolita" z 21 lutego). Orzeczenia Trybunału (z 19 czerwca 2001 r. i 2 lipca 2002 r.) były przedwczesne, a oddalenie zasadnego wniosku rewizyjnego rządu RP stanowi ucieleśnienie zasady summum ius, summa iniuria.
Obecnie wiadomo, że wykonanie kwestionowanego wyroku spowodowałoby - w kategoriach polskiego prawa cywilnego - spełnienie świadczenia do rąk osoby nieuprawnionej. A zatem zobowiązanie odszkodowawcze skarbu państwa z tytułu naruszenia prawa własności (art. 1 protokołu nr 1 do Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności) nie tylko nie wygasłoby, ale mogłoby zostać podniesione w stosunku do tej samej nieruchomości przez innych skarżących, dysponujących stosownym tytułem prawnym. Oczywiście zapłata kwot zasądzonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta