NIE MA WSPÓLNIKA, CO ZE SPÓŁKĄ?
Wiele zależy od tego, jaką działalność prowadził zmarły, chociaż niektóre następstwa dotyczą zdecydowanej większości form, w jakich działają przedsiębiorcy. Przykładem - prawo do nazwy (tzw. firmy) przedsiębiorcy. W firmach często pojawiają się nazwiska osób fizycznych. Dopóki właściciel nazwiska żyje, w zasadzie wymaga to jego pisemnej zgody. Po śmierci takiej osoby zgodę muszą wyrazić współmałżonek i dzieci.
Ale są też wymogi, które dotyczą tylko niektórych przedsiębiorców.
W SPÓŁCE CYWILNEJSpółka cywilna po śmierci jednego ze wspólników, którzy ją zawiązali, w zasadzie działa nadal oczywiście pod warunkiem, że zostało w niej przynajmniej dwóch wspólników. Spadkobiercy - o ile wspólnicy nie postanowili inaczej - nie wchodzą do spółki w miejsce zmarłego wspólnika. Ze spadkobiercami trzeba się jednak rozliczyć - na tych samych zasadach co przy wypowiedzeniu umowy spółki. Wspólnikom wolno jednak - poprzez zmianę umowy spółki albo po prostu podjęcie odpowiedniej uchwały - zastrzec,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta