Jak wykluczyć kolizje między sądami
Wspólnoty mogą stanowić prawo tylko wówczas, gdy w traktacie o Wspólnotach Europejskich znajduje się stosowna podstawa - jest to zasada kompetencji powierzonych. Regułą jest więc kompetencja krajowa, a wspólnotowa wyjątkiem.
Dla sądu krajowego oznacza to m.in. konieczność wskazania łącznika, tj. elementu transgranicznego, który powiąże sprawę rozpoznawaną przezeń z regulacją wspólnotową. Jeśli takiego elementu nie ma, sprawa pozostaje wyłącznie w orbicie prawa krajowego i nie można jej przekazać do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), by wydał orzeczenie wstępne. ETS jest bowiem sądem prawa wspólnotowego i nie korzysta z kompetencji ogólnej do interpretowania prawa krajowego, bo jest to wyłączna domena sądów krajowych.
Tyle teorii. W praktyce pojawiają się bowiem problemy z prawidłową delimitacją prawa wspólnotowego i krajowego, a ich rozstrzygnięcie prowadzi często do kontrowersyjnych rezultatów.
Decyduje łącznikSwego czasu głośna była sprawa Kremzowa, emerytowanego sędziego z Austrii, którego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta