Od stolicy Prus do stolicy Europy
Berlinie, jakże daleki jesteś od wizerunku prawdziwej stolicy. Stałeś się stolicą z dnia na dzień z powodów politycznych, a nie dzięki swym zaletom" - pisał ponad sto lat temu niemiecki pisarz Theodor Fontane. Dokładnie to samo można powiedzieć o Berlinie dzisiaj.
Stolicą Niemiec uczynił Berlin kanclerz Otto von Bismarck, jednocząc Niemcy pod przywództwem Prus. Kilkadziesiąt lat upłynęło, zanim, w latach 20. ubiegłego wieku, Berlin zaczął odgrywać rolę ważnej stolicy europejskiej, ale niemal wyłącznie w sferze kulturalnej. Stracił tę pozycję w czasach Hitlera. Podzielony po wojnie znajdował się na peryferiach "wolnego świata" i dopiero po upadku muru, już jako stolica zjednoczonych Niemiec staje się miastem z prawdziwego zdarzenia. Powstaje na nowo, rozbudowuje się i odradza, ale berlińska stołeczność jest nadal nieco sztuczna.
Zlepek bez centrumBerlin nadal nie ma jednego centrum i jest właściwie zlepkiem odrębnych, żyjących własnym życiem dzielnic. Zmienia się jednak z dnia na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta