Idealista w agencji rozwojowej
Obsada najważniejszych stanowisk w organizacjach międzynarodowych często budzi kontrowersje, ale w przypadku Paula Wolfowitza, który dziś zostanie prezesem Banku Światowego, ujawniły się one z wyjątkową siłą. Wysuwane wobec niego zastrzeżenia dotyczyły kilku kwestii: roli Wolfowitza w decyzji o wojnie w Iraku, jego poglądów politycznych oraz tego, czy ma odpowiednie kwalifikacje merytoryczne do objęcia tego stanowiska.
Paul Wolfowitz, jeden z najważniejszych członków ekipy Busha od 2000 roku i zastępca sekretarza obrony, to główny architekt wojny w Iraku. Wypomina mu się, iż przed jej rozpoczęciem przewidywał, że wojska koalicyjne zostaną w Iraku powitane z otwartymi ramionami - i że nie słuchał ostrzeżeń, iż ta operacja może potrwać długo, a USA będą musiały skierować tam znaczną liczbę żołnierzy. Podkreśla się też, że to właśnie on stał za decyzją uniemożliwiającą firmom spoza koalicji udział w przetargach na odbudowę Iraku.
Już to wystarczy, by jego osoba budziła zastrzeżenia zarówno w Europie, jak i wśród państw słabo rozwiniętych, podopiecznych Banku Światowego. Zwłaszcza że często są to kraje muzułmańskie, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta