Pełnomocnik może niemal wszystko
Mocodawca udziela pełnomocnictwa na podstawie jednostronnego oświadczenia woli. Ustala w nim zakres umocowania, czyli to, czego w jego imieniu pełnomocnik może dokonywać. Określa, z kim pełnomocnik będzie dokonywał tych czynności, na jakim obszarze kraju, a czasami także - w jakim terminie.
Przez pełnomocnika można dokonać wszelkich czynności prawnych, z wyjątkiem tych, których zabrania wyraźnie prawo (np. sporządzić testament). Pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności, której dokonuje w imieniu mocodawcy (tzw. czynność z samym sobą), ani reprezentować obu stron takiej czynności (art. 108 kodeksu cywilnego).
Wyjątek stanowi sytuacja, gdy do dokonania czynności prawnej z samym sobą lub reprezentowania obu stron czynności upoważnił pełnomocnika mocodawca lub gdy charakter tej czynności wyklucza możliwość naruszenia interesów mocodawcy.
Nie jest konieczne, aby pełnomocnik przyjął pełnomocnictwo. Z samego bowiem faktu udzielenia pełnomocnictwa nie wynikają żadne obowiązki dla pełnomocnika.
Mocodawcą może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna. Także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta