I prawnik może się mylić
Udzielając pomocy prawnej, każdy prawnik - obojętnie, czy z uprawnieniami, czy bez nich - musi zachować należytą staranność. Staranność tych, którzy z udzielania pomocy żyją, musi być szczególnie duża, uwzględniając zawodowy charakter ich działalności (art. 355 kodeksu cywilnego). Poza tym przepisy regulujące działalność poszczególnych profesji prawniczych wprowadzają niekiedy standardy szczególne. I tak np. radca prawny wykonuje zawód ze starannością wynikającą z wiedzy prawniczej oraz zasad etyki radcy prawnego.
Problemy zaczynają się, gdy trzeba ustalić, czy w konkretnej sytuacji można domagać się odszkodowania od prawnika, do działalności którego przedsiębiorca ma zastrzeżenia. Nie da się oczywiście odpowiedzieć na to pytanie bez znajomości chociażby umowy, jaka wiąże strony. Z procesowej ostrożności umowę tę warto spisać, pieczołowicie ją potem przechowując.
Prawnik odpowiada za szkodę według zasad określonych w kodeksie cywilnym. Musi więc naprawić szkodę, którą wyrządził komuś, nie wykonując przyjętego na siebie zobowiązania bądź też wykonując je niewłaściwie. Nie musi naprawiać szkód, które wynikły z okoliczności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta