Podstawę opodatkowania można obniżyć
Zgodnie z ustawą o PIT od podstawy opodatkowania odlicza się składki na ubezpieczenia społeczne, ale tylko te, które wynikają z ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Tym samym przepis art. 26 ustawy o PIT uniemożliwia odliczenie składek opłacanych do innego niż polski systemu. To restrykcyjne unormowanie sprawia, że osoby płacące PIT w Polsce, ale podlegające zagranicznym systemom ubezpieczeń społecznych, znajdują się w wyjątkowo niekorzystnej sytuacji. Ich dochody są bowiem opodatkowane podwójnie: raz, bo płacone przez nich składki nie są zwalniane z opodatkowania, drugi raz w chwili wypłaty świadczenia emerytalnego.
Odkąd jesteśmy w UniiOd 1 maja 2004 r. trzeba liczyć się z prawem unijnym, które ma pierwszeństwo przed krajowym. Prawo Wspólnot zaś kategorycznie zabrania dyskryminacji obywateli Unii ze względu na przynależność państwową, a taką dyskryminacją jest podwójne obciążenie podatkiem dochodowym. To po pierwsze.
Po drugie: przepis ustawy o PIT uzależniający odliczanie składek od państwowej przynależności instytucji ubezpieczeniowej, do której są odprowadzane, jest sprzeczny z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta