Wezwany do miłości
To, żeby pierwszy biskup Kościoła katolickiego zachęcał filozofów do większej odwagi w poszukiwaniu prawdy, z pewnością nie mieści się w powszechnych wyobrażeniach o zadaniach papiestwa. Jednak ten papież nie bał się wzywać filozofów, by nie "tracili z oczu prawdziwej godności rozumu".
W roku 1998 w encyklice "Fides et ratio" pisał: "Pragnę gorąco zachęcić filozofów zarówno chrześcijańskich, jak i innych, aby zachowali ufność w zdolności ludzkiego rozumu i nie stawiali nazbyt skromnych celów swojej refleksji filozoficznej".
Zdaniem papieża filozofia istotnie przyczyniła się do kryzysu współczesnej cywilizacji. "Nowożytna filozofia zapomniała, że to byt winien stanowić przedmiot jej badań, i skupiła się na ludzkim poznaniu". Doprowadziło to do zwątpienia w możliwość poznania prawdy i ściągnęło na naszą cywilizację "kryzys sensu". Agnostycyzm i relatywizm, głęboka dezorientacja duchowa i moralna oraz powstawanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta