Arbitraż: wątpliwości i zastrzeżenia
Przede wszystkim sprzeciw budzą te przepisy, które - zapewne wbrew intencji twórców - mogą spowodować zwiększenie kontroli sądów państwowych nad sądami polubownymi, a w konsekwencji ograniczyć autonomię woli przedsiębiorców. Tymczasem Sąd Najwyższy stwierdził (orzeczenie z 21 grudnia 2004 r., I CK 405/04), że gdy strony zdecydują się na zapis na sąd polubowny, rola sądów powszechnych powinna być ograniczona.
Projekt zmierza w przeciwnym kierunku, ze szczególną szkodą dla stałych sądów polubownych - zwraca zresztą uwagę zupełny brak odniesienia do nich. Nie dostrzega się, że w ostatnich 15 latach zdecydowanie zwiększyła się rola stałych sądów polubownych, a nie sądów ad hoc. Nie wspomina się w ogóle o regulaminach stałych sądów polubownych, które - w razie dokonania zapisu na nie - są integralnym elementem umowy łączącej strony. Za to szczegółowo opisuje się warunki, jakie powinien spełniać zapis na sąd polubowny. Wydaje się, że należałoby uwzględnić regulaminy stałych sądów polubownych jako możliwy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta