Prawo pracy w wyrokach Sądu Najwyższego
Czy pracodawca ma interes prawny w ustaleniu przed sądem pracy istnienia stosunku pracy kwestionowanego przez organ podatkowy? To zagadnienie ma rozstrzygnąć szerszy skład Sądu Najwyższego (I PK 209/04).
Stwierdzenie, czy umowa o pracę jest ważna, ma skutki nie tylko dla celów podatkowych, ale także np. w stosunku do ZUS. Kwestia ta wynikła w sprawie, jaką izbie skarbowej wytoczyła pewna spółka z o.o., domagając się - na postawie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego - ustalenia między tą spółką a członkami jej zarządu istnienia stosunku pracy. Mieli oni umowy o pracę (podpisał je zgodnie z art. 210 kodeksu spółek handlowych pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników), więcej - pracę faktycznie wykonywali, ale izba skarbowa miała zastrzeżenia do ważności tych umów. W trakcie kontroli takich uchwał nie było. Izba uznała, że urząd skarbowy bezzasadnie zaniżył podstawę opodatkowania (CIT) przez włączenie w koszty właśnie wynagrodzenia zarządu. Spór administracyjny przed izbą skarbową toczy się, ale spółka nie czekając na jego zakończenie, wystąpiła do sądu pracy, aby to on stwierdził...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta