Bogatsza oferta rynku finansowego
Senat chciał nałożyć VAT na obrót wierzytelnościami, tj. usługę finansową zwolnioną z tego podatku. Usługodawca byłby zobowiązany wystawić fakturę z doliczonym 22-proc. VAT obliczonym - zgodnie z pojawiającymi się interpretacjami - na wartości dyskonta przy sprzedaży wierzytelności. Przy sprzedaży tzw. złych długów dyskonto jest znaczącą częścią wartości nominalnej wierzytelności, toteż przyjęcie poprawki Senatu uczyniłoby sprzedaż wierzytelności przez podmioty zwolnione z VAT (np. banki) nieopłacalną. To po pierwsze. Po drugie: przyjęcie za podstawę opodatkowania dyskonta byłoby sprzeczne z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, jako że podstawa opodatkowania byłaby wyższa od faktycznie otrzymanego wynagrodzenia (wyrok First Manhatan Bank, Elida Gibbs). Po trzecie: tego rodzaju przepis utrudniłby raczkującą u nas sekurytyzację wierzytelności bankowych za pośrednictwem funduszy sekurytyzacyjnych.
Dobrze się więc stało, że Sejm poprawkę Senatu odrzucił.
Przejdźmy teraz do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updp), do której ustawa o funduszach inwestycyjnych wprowadziła przepisy dotyczące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta