Na osłodę przeprowadzki
Pracodawca może nam osłodzić przeprowadzkę, wypłacając rekompensatę za jej trudy. Czy świadczenie to jest opodatkowane?
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) wolne od podatku są kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200 proc. wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.
Mamy więc klika warunków zastosowania zwolnienia: >Przeniesienie musi być służbowe, czyli związane z poleceniem pracodawcy. > Przeprowadzka musi mieć miejsce w trakcie zatrudnienia. Nie mogą to być przenosiny w związku z podjęciem nowej pracy. > Rekompensata otrzymana od pracodawcy nie może przekroczyć dwukrotności naszej pensji.
Jeżeli te warunki są spełnione, można zastosować zwolnienie. Pracodawca może więc wypłacić przenoszonemu pracownikowi stosowną rekompensatę bez obawy, że zwiększy jego podatek. Jeżeli jest to zwrot kosztów, mogą się przydać gromadzone przez pracownika dowody poniesionych wydatków. Może to być np. faktura firmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta