Przelew powierniczy - cesja czy windykacja?
W ofercie takich firm coraz częściej można znaleźć usługę przelewu powierniczego.
Próżno jednak w polskim prawie cywilnym szukać przepisów, które wprost regulowałyby zasady świadczenia usług przelewu powierniczego.
Nie oznacza to, że firmy, które wykonują usługę przelewu powierniczego, działają nielegalnie. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby - zgodnie z zasadą swobody umów - polscy przedsiębiorcy (i nie tylko przedsiębiorcy) zawierali kontrakty funkcjonujące jako tzw. umowy nienazwane. Istotne jest to, by treść stosunku prawnego łączącego wierzyciela i nabywcę wierzytelności nie naruszała norm powszechnie obowiązującego prawa oraz zasad współżycia społecznego.
Jednak wykonywanie czynności na podstawie umów nienazwanych, o niezbyt jeszcze ugruntowanej praktyce, wiąże się z pewnym ryzykiem.
Nawet jeśli w świetle prawa cywilnego umowa będzie traktowana jako przelew, to według prawa podatkowego może być uznana za zlecenie windykacji, a usługi wykonywane na jej podstawie - za usługi odzyskiwania długów.
Na czym to polegaTym, co cechuje umowy przelewu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta