Co trzeba zmienić, a czego nie można
Wydania 23 maja postanowień: prezydenta o zarządzeniu wyborów do Sejmu i do Senatu, a w szczególności marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów na urząd prezydenta RP, nie można traktować jako decyzji w sposób bezwzględny blokujących możliwość zmiany w ustawie o wyborze prezydenta przepisów o finansowaniu kampanii wyborczej. Przede wszystkim zaś zasad gromadzenia pieniędzy na prowadzenie tej kampanii.
Obowiązujące przepisy, w przeciwieństwie do parlamentarnej ordynacji wyborczej, zezwalają komitetowi wyborczemu zgłaszającemu kandydata na prezydenta pozyskiwać środki nie tylko z wpłat dokonywanych przez indywidualnych wyborców oraz z funduszy wyborczych partii politycznych, lecz także od osób prawnych, choć przy pewnych obostrzeniach. Osoby fizyczne zaś mogą wpłacać również pieniądze przekazem pocztowym, co niweczy możliwość identyfikacji darczyńcy. Przed pięciu laty często wpłacano pieniądze na konto komitetu wyborczego, posługując się fikcyjnymi nazwiskami darczyńców. Co więcej, ustawa o wyborze prezydenta dopuszcza organizowanie zbiórek publicznych, a zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta