Weksle obce w księgach
Dziś o zasadach ewidencjonowania weksli obcych oraz związanych z nimi kosztów i przychodów w księgach rachunkowych.
Sposób ujęcia weksla w księgach rachunkowych zależy przede wszystkim od tego, czy firma jest posiadaczem weksla obcego, czy wystawiła weksel własny lub zaakceptowała weksel trasowany. W pierwszym wypadku weksel będzie stanowił składnik aktywów tego, kto go posiada, w drugim będzie - jako zobowiązanie wekslowe - składnikiem pasywów.
Dlaczego przyjętyIstotne znaczenie ma również to, dla jakich celów weksel został przyjęty bądź wystawiony.
Najczęściej powodem jest po prostu przyjęcie weksla od dłużnika. Weksel może być przyjęty bezpośrednio jako forma zapłaty za wykonane na rzecz dłużnika świadczenie (wówczas na fakturze powinno się jako formę zapłaty wpisać weksel) bądź może być wystawiony przez dłużnika później.
Jak pisaliśmy w DF z 22 marca br., przyjęcie weksla od dłużnika może nastąpić w trybie odnowienia (art. 506 § 1 kodeksu cywilnego) -wówczas przyjęty weksel jest formą zapłaty za należność, która wygasa, a wierzyciel może dochodzić swoich praw tylko z weksla. W takiej sytuacji wykorzystana zostaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta