Różnice kursowe tylko gdy płacisz przez bank
Przy większych płatnościach na rzecz zagranicznych kontrahentów przedsiębiorcy z reguły korzystają z usług banku, bo z przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wynika obowiązek bezgotówkowych rozliczeń z kontrahentem po przekroczeniu określonych progów (patrz ramka). Jednak mniejsze rozliczenia często odbywają się w gotówce, a środkiem płatniczym jest waluta obca kupiona w kantorze.
Zakup i sprzedaż bez ograniczeńTaka forma rozliczenia jest jak najbardziej dopuszczalna, bo od wejścia w życie w październiku 2002 r. nowego prawa dewizowego przedsiębiorca ma pełną swobodę, jeśli chodzi o wybór miejsca zakupu i sprzedaży waluty. Może więc to zrobić równie dobrze w banku, jak i w kantorze. Jedyne ograniczenie jest takie, że kwota kupowanych lub sprzedawanych w kantorze zagranicznych środków płatniczych nie może przekroczyć równowartości 20 000 euro przy jednej transakcji (w ramach jednej umowy), co wynika z art. 15 prawa dewizowego.
Skoro waluta obca zakupiona w kantorze niczym nie różni się od tej kupionej w banku, to wydatek nią pokryty powinien być takim samym kosztem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta