Unijne dostawy zagraniczne zaliczki
>W związku z eksportem towarów otrzymuję zaliczki od zagranicznych kontrahentów. Jak powinny być one opodatkowane?
Na mocy zmienionego od 1 czerwca br. art. 19 ust. 12 ustawy o VAT obowiązek podatkowy od zaliczek na poczet eksportu towarów powstaje na tzw. zasadzie kasowej, a jedynym warunkiem jego powstania jest to, aby wywóz towarów nastąpił w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania należności.
Nie ma już zatem (tak jak to było do 31 maja 2005 r.) wymogu, by zaliczka wynosiła co najmniej 50 proc. ceny, oraz warunku przedstawiania zabezpieczenia majątkowego. Zabezpieczenie majątkowe nie zostało jednak całkowicie wyeliminowane. Jeżeli bowiem podatnik chciałby skorzystać ze zwrotu bezpośredniego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, to zgodnie z art. 88 ust. 3a ustawy o VAT, przy wyliczaniu kwoty nadwyżki podlegającej zwrotowi, może uwzględnić obrót z tytułu zaliczek dotyczących eksportu towarów tylko pod warunkiem przedstawienia w urzędzie zabezpieczenia majątkowego. Szkopuł w tym, że przepisy w dalszym ciągu nie regulują wprost trybu przedstawiania takiego zabezpieczenia, więc urzędy w różnych częściach kraju stosują różne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta