Polski podatek od europejskiej spółki
Spółka europejska działa na podstawie rozporządzenia Rady UE z 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej. Rozporządzenie jest bezpośrednio stosowane w państwach Unii Europejskiej (weszło w życie 8 października 2004 r.), jednak w Polsce w praktyce nie można było na jego podstawie założyć spółki europejskiej, ze względu na brak odpowiednich procedur. Niezbędne było uchwalenie krajowych przepisów implementujących regulacje unijne.
Polska ustawa z 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (weszła w życie 19 maja br.) reguluje powstanie, organizację i działalność takiej spółki w zakresie nienormowanym w rozporządzeniu. Zawiera też m.in. zasady jej rejestracji w Polsce oraz zapisy określające niektóre organy spółki działającej w systemie monistycznym, których nie przewiduje polski kodeks spółek handlowych.
Jakie korzyściJakie korzyści finansowe uzyskają przedsiębiorcy dzięki założeniu spółki europejskiej? Niewątpliwie prowadzenie działalności w tej formie może ograniczyć koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta