Komputer w firmie
Trudno sobie wyobrazić firmę bez komputera. Wydatki na jego zakup oraz eksploatację mogą więc być kosztem uzyskania przychodów. I to zarówno w dużej spółce, gdzie każdy ma specjalistyczny sprzęt, jak i w małej, domowej firmie, gdzie pracujemy na starym pececie.
Warunek jest taki sam - komputer musi być wykorzystywany na potrzeby działalności. Oczywiście komputer służy też do rozrywki, ale przedstawicielom fiskusa trudno będzie wykazać, że po godzinach pracy zmienia się w zabawkę.
Komputer nie powinien znajdować się poza siedzibą firmy. Chyba że podatnik potrafi uzasadnić taką potrzebę. Tak było w sprawie rozpatrywanej przez Izbę Skarbową w Gdańsku (wyjaśnienia z 20 stycznia 2004 r., BI/005-0440/03). Spółka nie ma dostępu do Internetu, dlatego do połączeń wykorzystuje komputery (przenośne) znajdujące się poza jej siedzibą. Co w takiej sytuacji z kosztami? Izba podkreśliła, że należy ten problem rozpatrywać w kontekście art. 15 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop). Mówi on, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta