Kosmiczna szansa geologii
Cząsteczki pochodzące z naturalnego rozpadu elementów promieniotwórczych, obecne wewnątrz naszej planety - odkryli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii.
Noszą nieformalną nazwę "geologicznych antyneutrin". Odkrycia dokonał 87-osobowy zespół pod kierunkiem profesorów: Giorgio Gratta (Uniwersytet Stanforda w Kalifornii) oraz Asuto Suzuki (Uniwersytet Tohohu w Sendai w Japonii). Najnowsze dokonanie otwiera nowe perspektywy w badaniach ziemskiego globu. Artykuł o tym zamieszcza brytyjskie tygodnik naukowy "Nature".
Astrofizyczna zagadkaNeutrina należą do grona cząstek tworzących tak zwany Model Standardowy, opracowany przez fizyków, który wyjaśnia budowę materii. Według tego modelu, istnieją trzy rodzaje neutrin: elektronowe, mionowe i taonowe. Neutrina nie mają ładunku elektrycznego, poza tym mają bardzo małą masę; ponieważ nie oddziałują silnie (tak jak protony) ani elektromagnetycznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta