Mediacja nie dla kłótliwych
Wszystko za sprawą ustawy z 28 lipca 2005 r. nowelizującej kodeks postępowania cywilnego, którą podpisał już prezydent. Czeka ona na publikację, a zacznie obowiązywać po trzech miesiącach.
Nowym sposobem rozstrzygania sporów gospodarczych będzie tzw. mediacja. Kodeks nie definiuje tego pojęcia. Powszechnie jednak przyjmuje się, że mediacja to ogół działań ukierunkowanych na doprowadzenie do porozumienia stron przez niezależną osobę trzecią, którą strony same wybrały. Mediator nie może stronom niczego narzucić, wolno mu tylko szukać rozwiązania, które będą one skłonne zaakceptować.
Mediacja sądowa i umownaMediacja jest dobrowolna. Kodeks postępowania cywilnego wprowadza jej dwa rodzaje: sądową i pozasądową (umowną). Ta pierwsza jest o tyle niezależna od woli stron, że to sąd decyduje, czy skierować je do tego typu postępowania. Trzeba pamiętać, że do mediacji nikt nie może nikogo zmusić. Nawet wówczas, gdy to sąd kieruje sprawę do mediacji, stronie wolno w ciągu najbliższego tygodnia oświadczyć, że nie wyraża na to zgody.
Przy mediacji umownej sprawa jest prostsza: strona bierze w niej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta