Publiczna hala z prywatnych środków
28 lipca 2005 r. Sejm rzutem na taśmę uchwalił ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym (w skrócie ustawa o ppp). W wielu ważnych kwestiach czerpie ona wzory z prawa zamówień publicznych (w skrócie pzp).
Oba akty prawne służą temu samemu celowi, czyli realizacji zadań publicznych. Jednak pzp zakłada ich realizację praktycznie wyłącznie ze środków publicznych, natomiast ustawa o ppp - w większości ze środków prywatnych (niepublicznych).
Odpowiednie stosowanie pzpPodstawowym przepisem łączącym obydwa akty prawne jest art. 14 ustawy o ppp. Mówi on, że do wyboru partnera prywatnego i umów o partnerstwie publiczno-prywatnym w zakresie nieuregulowanym w ustawie o ppp stosuje się odpowiednio przepisy pzp, z określonymi wyjątkami.
Z kolei w pzp można znaleźć instytucję prawną znacznie nawiązującą do idei partnerstwa publiczno-prywatnego - jest nią koncesja na roboty budowlane (art. 118 - 121 pzp).
Jednak ustawa o ppp dużo szerzej reguluje zasady partnerstwa niż koncesja. Obejmuje bowiem znacznie więcej możliwych obszarów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta