Wystarczy, że zapłaci nabywca
Przed tą datą kwestia ta była uregulowana w § 14 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT. Obecnie odnosi się do niej art. 88 ust. 3 tej ustawy. Zmiana ta miała nie tylko charakter porządkowy, zmodyfikowano również treść tej regulacji.
Jak było przedtemZ nieobowiązującego już § 14 rozporządzenia wynikało, że w przypadku gdy sprzedaż towarów była udokumentowana: >fakturami wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do ich wystawienia, lub > stwierdzającymi czynności, które nie zostały faktycznie dokonane, faktury te nie mogły być podstawą do obniżenia podatku należnego ani do zwrotu różnicy VAT lub zwrotu VAT naliczonego.
Prawo do odliczenia (zwrotu) VAT wyłączone było również, gdy: >transakcja udokumentowana fakturą nie podlegała opodatkowaniu lub > była od podatku zwolniona.
Podatnicy nie mogli też odliczać VAT naliczonego wykazanego na fakturach zawierających innego rodzaju błędy, np. gdy: > kwota podatku wykazana na oryginale faktury była różna od kwoty wykazanej na kopii, > kwoty na fakturach były niezgodne ze stanem faktycznym lub > wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż towarów lub usług....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta