Bolesna sprawa Polaków
Wrzesień 1939 roku to bolesna sprawa dla Polaków, głęboko tkwiąca w narodowej pamięci. Wspomnienia bombardowanych miast, dramatu milionów uciekinierów masakrowanych przez Luftwaffe, heroizmu Westerplatte, Helu, Kocka i Warszawy przywołują w pamięci upiory przeszłości - rozbiory, powstania - łańcuch krwawych zmagań o wolną Ojczyznę.
Wydarzenia wiosny 1939 roku doprowadziły do zmian na politycznej mapie Europy. Hitler, łamiąc układ monachijski, zlikwidował w marcu państwo czechosłowackie. Wywołało to wreszcie żywszą reakcję Francji i Anglii. W końcu marca 1939 roku Polska otrzymała gwarancje brytyjskie, a w dwa tygodnie później francuskie. Kwietniowe przemówienie Hitlera w Reichstagu, w którym nie krył już, że Berlin zamierza doprowadzić do zniszczenia ładu wersalskiego, nie pozostawiało złudzeń. Niemcy wypowiedziały układ o nieagresji z Polską.
Przemówienie ministra spraw zagranicznych Józefa Becka w Sejmie 5 maja 1939 roku ostatecznie upewniło führera, że Polska nie ustąpi i podejmie walkę. Wtedy to padły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta