(Nie)bezpieczeństwo na Wschodzie
Na bezpieczeństwo Polski zwykło się ostatnio patrzeć niemal wyłącznie przez pryzmat zmagań z terroryzmem i rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia. Błędem byłoby jednak koncentrowanie się tylko na tym wymiarze problemu. Wydarzenia na Ukrainie i Białorusi oraz polityka Rosji wobec Polski wyraźnie to uzmysławiają. Musimy monitorować sytuację na Wschodzie.
Obszar na styku NATO i UE z Rosją należy do regionów strategicznych o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa światowego. Po Bliskim Wschodzie jest to drugi, jeśli chodzi o globalne szanse i zagrożenia, obszar strategiczny. Tu tkwią możliwości na zbudowanie systemu bezpieczeństwa obejmującego Europę i Amerykę Północną. Ale tu także ujawnić się mogą największe zagrożenia, z groźbą wojny jądrowej włącznie.
Przyczyną jest obecność trzeciego, obok NATO i UE, podmiotu bezpieczeństwa europejskiego, jakim jest Rosja. Całe zastępy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta